İletişim: 0212 466 1661
 
Saat Ne Zaman İcat Edildi ?
15 Apr

Saat Ne Zaman İcat Edildi ?

Posted By: John Doe Times Read: 358 Comments: 0

Saat Ne Zaman İcat Edildi
 


Hayatımız bir zaman akışı üzerinde devam ediyor ve biz de durup hangi anda olduğumuzu öğrenmek için saate bakıyoruz. Peki her gün gördüğümüz bu zamansız icat ne zaman yapıldı? Yani saat ne zaman icat edildi?

Yazımıza başlamadan önce küçük bir detaya dikkat çekmek istiyoruz. Saat ne zaman icat edildi derken dahi zaman kelimesi kullanıyor, bu akıştaki yeri bulmaya çalışıyoruz. Bu akıştaki yeri bulmak için öncelikle 15. Yüzyıla doğru yol almamız gerekiyor. 17. Yüzyıla kadar ceplere girmeyecek olan saatler yaylı sistemle hazırlanıyordu. 1657 yılında saate balans yayı eklenmesi ile birlikte yepyeni bir dönem de başlamış oldu.

Saatteki hataların büyük bir oranda azalmasına yardımcı olan bu gelişmeden sonra ise saate yelkovanın da eklenmesi ile birlikte saatin yapısı bildiğimiz hale çok daha fazla yaklaştı. 1695 yılında Thomas Tompion tarafından silindirik eşafmanın icadı hemen ardındansa Robert Hooke’un saat üretmek için hazırladığı makine ile birlikte hızlı üretim de mümkün hale geldi.

Cep saatleri böylece çok daha fazla kullanılır hale gelmişti. Ancak diğer taraftan kol saatinin hayatımıza ilk girişi de oldukça eskiye dayanıyor. Robert Dudley tarafından İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’e hediye edilen saat daha çok bir takı saat gibi olsa da kol saatlerinin annesi olarak sayılabilir.

Saatin İcadı ve Gelişimi

Saatin icadı ve gelişimi kullanışlılık ile çok büyük adımlar atmış oldu. İlk zamalarda kol saatleri kadınlar tarafından kullanılıyor, cep saatleri ile erkekler tarafından kullanılıyordu. 20. Yüzyılın başlarına kadar bu şekilde devam etti. 19. Yüzyılın sonlarında erkekler de artık kol saati kullanmaya başlamıştı ancak bu kol saatlerini kullananlar genellikle askerlerdi. 1885 yılında Anglo-Burma Savaşı’nda askerlerin kol saati kullandığı bilinmekte. Bu gelişmelerden sonra Mappin & Webb şirketi asker saatleri üreterek satmaya devam etti.

Saat dünyasında en eskilerden bir tanesi olan Rolex de 1900’lerde temellerini atmış bulunuyordu. Tüm gelişmeler kol saatinin artık önünde durulamayacak bir rüzgarı olduğunu da gösteriyordu. Quartz saatler 1969 yılında hayatımıza böylece girmiş oldu. Seiko ve Omega markaları quartz saat üreterek saat dünyasına yepyeni bir soluk da getirmiş oldu.


Yorum Yapınız